Skip to: site menu | section menu | main content

St. Helens Cycle Racing Club


» Latest Results » 2017  

2017

17th December - NWCCA League. Stadt Moers CX, Round 9 - Cyclocross.

Vets 50+

  • Dave Jones - 21st
  • Andy Ross - 24th

11th November - NWCCA League. Haigh Hall, Mega Cross day 1, Round 8 - Cyclocross.

Seniors

  • Chris Morgan - 57th
  • Mark Leyland - 58th

Vets 40-49

  • Steven Henshall - 8th

Vets 50+

  • Dave Jones - 16th
  • Andy Jones - 24th

22nd October - NWCCA League. Port Sunlight Wheelers Cross, Bebington Oval, Round 5 - Cyclocross.

Seniors

  • Mark Leyland

Vets 40-49

  • Steven Henshall - 6th
  • Stan Boyd - 37th

Vets 50+

  • Dave Jones - 15th
15th October - NWCCA League. Manchester Wheelers Cross, Heaton Park, Round 4 - Cyclocross.

Seniors

  • Chris Morgan - 50th
Vets 40-49
  • Steven Henshall - 9th
  • Stan Boyd - 39th
Vets 50+
  • Stewart Dwyer 13th
  • Dave Jones 24th

9th October - VTTA (East Anglia) 30m TT, E2/30C - Time Trial.

  • Janet Fairclough - Time 1.013. 56 (PB)

8th October - Merseyside Wheelers Interclub Hillclimb, Ashurst Beacon - Hillclimb.

Finish Position

Name

Club

Actual Time

1

Phil Williams

Liverpool Phoenix (Aintree) CC

5m 24.2s

2

Chris Humphries

St.Helens CRC

6m 15.0s

3

Phil Ellison

Thatto Cycles RT

6m 23.6s

4

John O’Callaghan

Barrow Central Wheelers

6m 30.4s

5

Josh Morris

Liverpool Phoenix (Aintree) CC

6m 31.7s

6

Elliot Gough

Southport CC

6m 35.3s

7

Conor McKinnon

Southport CC

6m 37.1s

8

Martin Bailey

Southport CC

6m 44.8s

9

Mike Lloyd

Southport CC

6m 55.4s

10

Oscar Sinfield

Liverpool Phoenix (Aintree) CC

6m 58.4s

11

Neil Wright

Southport CC

7m 03.5

12

Tom Williams

Southport CC

7m 09.7s

13

Tom Sparkes

Southport CC

7m 16.1s

14

David Unsworth

Southport CC

7m 18.3s

15

Richard Northrop

CATI

7m 25.9s

16

Madeleine Scott

Southport CC

7m 34.3

17

Neil Laing

Southport CC

7m 34.4

18

David Fanning

Velo Club Melyd

7m 49.6

19

Alicia Love

Liverpool Phoenix (Aintree) CC

7m 53.0s

20

Geoff Caton

Southport CC

7m 55.0s

21

Mark Marsham

Southport CC

8m 10.9s

22

Andrew McKinnon

Southport CC

8m 15.6s

23

Isabelle McKinnon

Southport CC

8m 35.1s

24

Adam Dillon

Southport CC

10m 16.4s

25

Carole James

Southport CC

10m 50.0s

26

Alan Stark

Southport CC

11m 10.3s

27

 

Steve Dillon

Southport CC

11m 23.1s

30th September - NWCCA League. Weaver Valley Cross, Northwich, Round 2 - Cyclocross.

Seniors

  • Mark Leyland - 58th

Vets 40-49

  • Steven Henshall - 3rd
  • Stan Boyd - 35th

Vets 50+

  • Dave Jones - 25th
  • Andy Ross - 29th

10th September - WCTTCA 25m TT, D25/8E - Time Trial.

  • Janet Fairclough - Time 1.06.17 (2nd Lady + 1st Lady Vet)

9th September - NWCCA League. Hoghton Tower Cross, Red Rose Olympic – Round 1 - Cyclocross.

Vets 40-49

  • Steven Henshall - 7th

Vets 50+

  • Dave Jones - 19th
  • Andy Ross - 22nd

3rd September - Chester RC (BBAR) 50mTT, D50/R - Time Trial.

  • Geoff Darbyshire - 9th - Time 1.59.03 (PB)

3rd September - RTTC National Championship (Women) 10m TT, D10/21 - Time Trial

  • Janet Fairclough - Time 0.26.20

20th August - WCTTCA/LTTTCA 12hr TT, D12/1 - Time Trial.

  • Janet Fairclough - Distance 229.14 miles

13th August - RTTC National Championship 12hr TT, E2/12HR - Time Trial.

  • Janet Fairclough - Distance 239.815 miles (PB) (Club Record)

6th August - RTTC National Championship 25m TT, R25/3H (Women's) - Time Trial.

  • Janet Fairclough - Time 1.03.43 (PB) (Club Record)

5th August - BC BodyTORQ Fitness Summer Crits, Event 3 - Circuit Race.

Race 3/4

  • Chris Morgan - 12th

30th July - Rhyl Cycling Club 10m TT, D10/12 - Time Trial.

  • Janet Fairclough - Time 0.25.16

29th July - Pendle Forest Cc (Slowest 100 Riders Lts) 10m TT, L1015 - Time Trial.

  • Janet Fairclough - Time 0.24.08 (PB)

25th July - TLI Audlem CC July Series - Event 4 - Road Race.

Race J, S, M, A

  • Stan Boyd - 5th (2nd A Cat)
  • Mark Leyland - 17th (6th M Cat)

Race B, C, D

  • Carl Finney - 7th (1st Cat)
  • Geof Rawlinson - 8th (3rd D Cat)

22nd July - BC CSP Summer Crits - Circuit Race

Race 3/4

  • Chris Morgan - 6th

16th July - SCCA & WCTTCA 100m TT, D100/2r - Time Trial.

  • Janet Fairclough - Time 4.54.59 (3rd Lady)

11th July -TLI Audlem CC July Series - Event 2 - Road Race.

Race J, S, M, A, B, C

  • Mark Leyland - 16th (6th M Cat)

Race C, D, E, F,

  • Geoff Rawlinson - 4th (1st D Cat)
  • Carl Finney - 8th (3rd C Cat)

9th July - Southport CC 25m TT, D25/5 - Time Trial

  • Geoff Darbyshire - 0.58.53 - 17th (includes 1.20 late start)

9th July - RTTC National Championship (Hounslow & District Wheelers) 100m TT, H100/88B - Time Trial.

  • Janet Fairclough - 4.41.23(PB) (Club Record)

8th July - Body TORQ Fitness Summer Crit's Round 1, Salt Ayre - Circuit Race.

Race 4th Cat

  • Christopher Morgan - Winner

4th July TLI Audlem CC July Series - Event 1 - Road Race.

Race B, C, D

  • Geoff Rawlinson -9th (3rd D Cat)
  • Carl Finney - 12th (3rd C Cat)
  • Dave Roberts - 25th

2nd July - Liverpool Phoenix CC (Aintree) 25m TT, D25/3 - Time Trial.

  • Geoff Darbyshire - 0.58.19(PB) - 11th
  • Peter Ware - 0.59.03 - 17th
  • Glynn Walsh - 1.00.42
  • Billy Fairclough - 1.05.23
  • Janet Fairclough - 1.07.57

1st July - Port Sunlight Wheelers 10m TT, D10/25 - Time Trial.

  • Janet Fairclough - 0.26.58

25th June - RTTC National Championship (Cleveland Coureurs CC) 50m TT, T502/3 - Time Trial.

  • Janet Fairclough - 2.16.21(PB)

20th June - TLI Weaver Valley CC Oulton Park Series, Event 3 - Circuit Race.

Race 1

  • Dave Kent - Winner

18th June - WCTTCA 50m TT, D50/3R - Time Time.

  • Peter Ware - 1.59.21 - 11th

18th June - Horwich Festival of Racing, Handicapped Criterium (20 laps), Horwich - Circuit Race.

  • Dave Kent  - 5th

17 June Kent Valley CC 10m TT, L101 - Time Trial.

  • Billy Fairclough - Time 0.23.31(PB)

13th June - TLI Weaver Valley CC Oulton Park Series, Event 2 - Circuit Race.

Race 1

  • Dave Kent - Winner

11th June - TLI Charlie Betteley Road Race, - Road Race.

Race 2

  • Dave Kent - 9th

6th June - TLI Weaver Valley CC Oulton Park Series Event 1 - Circuit Race.

Race 1

  • Dave Kent - Winner

4th June - LVRC Tommy Godwin Memorial Road Race - Road Race.

  • Dave Kent - 5th

4th June - Chester RC 25TT, D25/8e - Time Trial.

  • Janet Fairclough - Time 1.06.57

3rd June - Liverpool Phoenix CC (Aintree) 10mTT, D10/1 - Time Trial.

  • Glynn Walsh - Time 0.22.35 - 12th
  • Billy Fairclough - Time 0.24.24
  • Janet Fairclough - Time 0.25.18 (4th Lady Vet)

23rd - TLI Macclesfield Whls Road Race - Road Race.

Race B/C

  • Dave Kent - 6th

21st May - WCTTCA & SCCA 30TT, D30/12 - Time Trial.

  • Geoff Darbyshire - Time 1.10.26 - 13th
  • Janet Fairclough - Time 1.20.27 - (4th Lady, 3rd Lady Vet)

21st May - TLI Steve Jones Memorial Road Race - Road Race.

Race B/C

  • Dave Kent - 7th (3rd cat C)

16 May - Cheshire Series - Dave Astles Memorial Road Races, Event 4 - Road Race.

Race 1

  • Mark Leyland - 16th

Race 2

  • Dave Kent - 7th

Race 3

  • Geoff Rawlinson - 10th
  • Carl Henshaw - 16th

14th May - Mid Shropshire Whl's 50TT, D50/4 - Time Trial.

  • Geoff Darbyshire - Time 2.02.35 - 13th
  • Janet Fairclough(L) - Time 2.25.20

14th May TLI National Circuit Race Championships, Oulton Park - Circuit Race.

Race C

  • Dave Kent -10th

9th May - TLI Cheshire Series, Dave Astles Memorial Event 3, - Road Race.

Race 1

  • Geoff Rawlinson  - 7th
  • Carl Henshaw - 14th
6th May - Cleveleys Road Club 10m TT, L1015 - Time Trial.
  • Geoff Darbyshire - Time 0.21.05 - 21st

2nd May - TLI Cheshire Series, Dave Astles Memorial Event 2, - Road Race.

Race 1

  • Mark Leyland - 13th
Race 2
  • Dave Kent - 6th
  • Stewart Dwyer - 19th

 

25th April - TLI Cheshire Series, Dave Astles Memorial Event 1, - Road Race.

Race 1

  • Mark Leyland - 13th
Race 2
  • Dave Kent - 4th

22nd April - Leigh Premier RC 10m TT, D10/1 - Time Trail.

  • Alex Hitchmough - Time 0.23.23
  • Glynn Walsh - Time 0.23.41
  • Billy Fairclough - Time 0.24.53
  • Janet Fairclough - Time 0.26.00

16th April - BC Frank Morgan Road Race, Kirkby Industrial Estate - Road Race.

  • Mark Leyland - 25th

14th April - Birkenhead North End CC 22m TT, D22/1 - Time Trial.

  • Geoff Darbyshire - Time 0.51.30 - 11th

12th April -  BC Litherland Circuit League Round 1 - Circuit Race.

Race 3/4th

  • Julian Pietra - 22nd

9th April - TLI Churnett Valley Veterinary Road Race - Road Race

Race C, D

  • Dave Kent - 6th
  • Geoff Rawlinson - 8th (4th D Cat)

8th April - Maxxis 4 Racing Team, Pimbo Kermesse Races - Road Race.

Race 3/4th

  • Christopher Morgan -23rd
  • Mark Leyland - 29th
  • Geoff Darbyshire - 31st

8th April - BDCA 25m TT, A25/11. - Time Trial

  • Janet Fairclough - Time 1.04.48

2nd April - LVRC Echelon Cycles Road Race - Road Race.

Race C, D

  • Dave Kent -7th

31st March - Manchester Track League, First Division, Manchester Velodrome  - Track Racing

Group 2

Unknown Distance Race

  • Dave Kent - 1st
20 Lap Scratch Race
  • Dave Kent - 2nd
1km Scratch Race
  • Dave Kent - 1st
Elimination Race
  • Dave Kent - 3rd

26th March - TLI Manchester Bicycle Club & Wills Wheels CC 2-Stage Race - Road Race.

Stage 1 TT. Under 45's

  • Stan Boyd - 11th
  • Mark Leyland - 26th

Stage 1 TT, Over 45's

  • Colin Hodgson - 7th
  • Stewart Dwyer - 26th
  • Steve Troughton - 27th
  • Carl Henshaw - 29th

Stage 2 Road Race Under 45's

  • No results

Stage 2 Road Race Over 45's

  • No Results

Overall Under 45's

  • Mark Leyland - 31st (12th Cat M)

Overall Over 45's

  • Colin Hodgson - 16th (4th Cat C)
  • Stewart Dwyer - 20th (6th Cat C)
  • Steve Troughton - 21st

25th March - LVRC - Pinvin Road Race - Road Race.

  • Dave Kent - 3rd

24th March - Manchester Track League, First Division, Manchester Velodrome - Track Racing.

Event 6 - 25 Lap Points Race (Group 2)

  • Dave Kent - 3rd

19th March - Lancaster RC Hilly 21m TT L211 - Time Trial.

  • Geoff Darbyshire - Time 0.59.03 - 25th

18th March - Frodsham Wheelers Hilly 22m TT D22/1 - Time Trial.

  • Geoff Darbyshire - Time 0.50.18 - 13th

17th March - Manchester Track League, First Division, Manchester Velodrome - Track Racing.

Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2)

  • Dave Kent - 4th

Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

  • Dave Kent - 2nd

11th March - Pendle Forest CC, 27m TT L271 - Time Trial.

  • Geoff Darbyshire - Time 1.12.01 - 29th

5th March - Cull Cup and Duncan Sparrow Road Races, Pimbo - Road Race.

Race 1 3/4

  • Dave Kent  - 15th
  • Christopher Morgan - 16th

 

 

Previous page: Results 2018
Next page: 2016